Első alkalommal Lappföldön Saariselka városban találkoztam a toszka tortával egy aprócska kávézóban, a Cafe Porotupa-ban. Finnországban sok magával ragadó helyet láttam, de a kis faházba belépve azonnal megszűnt a külvilág. A vendégek mintha valami karácsony mesébe csöppennének. Egy kötött pulcsis srác – aki tulajdonképpen a tulajdonos – főzte a pillecukros forrócsokit és süti a palacsintát egy rezsó szerűségen. A kis helyiségben két pad körül ültek a vendégek, a szakácsunk pedig éppen csak nem közöttük állva főzögetett sztorizgatva az élet nagy dolgairól. Új barátunk elmesélte, hogy régebben politológusként kereste a kenyerét, amire egyszer csak ráunt és úgy döntött, hogy kibérel egy kis faházat és beáll a tűzhely mögé.
Az étlapon a forró csoki és palacsinta állandó szereplők, ám minden nap más leves és süti kerül a napi ajánlatba. A mi látogatásunk napján északi hal leves (North Fish Soup) és a toszka torta volt a menü. Az utolsó szeletre érkeztünk amit 4 felé osztottunk, mert a karamellizált mandulának senki sem tudott ellenállni, így senki sem akart lemondani róla.
A Toszka torta nagyszerűsége egyszerűségében rejlik. Az eredetileg svéd édesség nagy népszerűségnek örvend több a skandináv országban is, mely a karácsonyi ünnepek környékén az ünnepi menü elmaradhatatlan eleme.
Toszka torta
A tésztához:
- 3 db tojás
- 15 dkg cukor
- 15 dkg liszt
- 2 teáskanál sütőpor
- 2 teáskanál vanília kivonat
- 3 evőkanál tej
- 7,5 dkg vaj + a tepsi kikenéséhez egy kisebb diónyi
- csipetnyi só
A tetejére:
- 5 dkg vaj
- 10 dkg mandulaforgács
- 5 dkg (nyírfa)cukor
- 2 teáskanál liszt
- 3 evőkanál tej vagy tejszín
- 1 teáskanál vanília kivonat
Elkészítés:
A tojásokat a cukorral jó habosra keverem, majd rászitálom a lisztet és a sütőport.
Majd hozzáadom a vanília kivonatot, megolvasztott vajat és 3 evőkanál tejet. Mindezt jó alaposan összekeverem keverőkanállal , majd egy kivajazott és enyhén kilisztezett tortaformába öntöm át.
Előmelegített sütőben sütöm 180 Celsius-fokon 20-25 percig. Villapróbát végzek, nem baj ha kicsit még ragad rá a tészta, mert a sütést később még folytatjuk.
A tetejéhez:
A megolvasztott vajhoz hozzákeverem a vanília kivonatot, mandulát, cukrot, lisztet, és a tejet. Még egy percig összeforralom és jól elkeverem ezeket az összetevőket. Lehúzom a tűzről, hagyom kihülni. Mikor langyos a (majdnem teljesen megsült) torta tetején eldolgozom a mandulás masszát.
További 10-15 percig sütöm még a tortát. A mandula szépen megpirul, aranybarna lesz és ez az extra 10-15 perc a tortának is elegendő, hogy teljesen megsüljön.
Hűlni hagyom, majd óvatosan kiemelem a kapcsos tortaformából és szeletelem. Fagyival vagy tejszínhabbal tálaljuk. (UPATE: a szomszédom kipróbálta chili lime eperlekvárral és szerinte csillagos 5-ös 🙂
Egyes helyi receptekben találtam olyan verziót ahol a liszt egy részét kiváltják mandula liszttel, vagy még szórnak mandula forgácsot vagy darabokat a tésztába is. Az íze ettől a tuningtól még jobb lehet, bár az árat is jócskán növelheti.